51 - buteleczki Rum i Cachaçà

LEGENDA:

- czerwona kropka oznacza, że obrazek się zmienia. Red dot mean that picture change when you put mouse on it (but all webside must load)

- zielona kropka oznacza kamionkową butelkę. Mean stone bottle.

Boca Loca

Authentic Handcrafted Cachaçà, 40% - Brazylia

Cabana

Cachaçà, 40% - Brazylia

Coqueiro

Cachaçà cum Banana - Brazylia

Germana 2 y.o.

Traditional Cachaçà, 43% - Brazylia

Oronoco Reserva

Rum - Brazylia

Sagatiba Pura

Cachaçà, 40% - Brazylia

Thoquino

Cachaçà, 40% - Brazylia

Velho Barreiro

Cachaçà, 40% - Brazylia

Ypióca Ouro

Cachaçà, 39% - Brazylia

Ypióca Prata

Cachaçà, 39% - Brazylia

drinkbocaloca.com

www.cabanacachaca.com

www.cachacacoqueiro.com.br

www.cachacagermana.com.br

 

www.sagatiba.com

 

 

www.ypioca.com.br

W kolekcji od 2008.XI.28 r.

W kolekcji od 2009.VII.07 r.

W kolekcji od 2008.XII.03 r.

W kolekcji od 2009.III.07 r.

W kolekcji od 2008.XI.28 r.

W kolekcji od 2009.VI.08 r.

W kolekcji od 2008.IV.16 r.

W kolekcji od 2006.XII.24 r.

W kolekcji od 2010.II.17 r.

W kolekcji od 2011.X.18 r.

 

Ciekawe Reklamy

 

Starzona po destylacji przez 2 lata w dębowych beczkach cachaçà Germana jest znakomita. Buteleczka owinięta jest w liście bananowca dla ochrony przed światłem. Są jeszcze dwie miniaturki tej marki.

Oronoco jest pierwszym białym rumem klasy super premium, który wyrabia się ze świeżo ściętej, górskiej  trzciny cukrowej rosnącej nad brzegami rzeki Paraiba do Sul w Brazylii. Ponadto destyluje się go trzykrotnie w miedzianych alembikach. Następnie Master blender starannie łączy świeży destylat z czystą górską wodą i wybranymi starszymi rumami. Następnie zestaw jest finiszowo starzony w beczkach z drzewa odmiany Amendam. Marka należy do Diageo.

 

 

 

 

 

 

 

 

10 Cane

Rum, 40% - Trinidad & Tobago

Appleton Estate Reseŕve

Rum, 40% - Jamaica

Barceló Añejo

Rum, 37,5% - Dominicana

Brugal Añejo

Ron, 38% - Dominikana

Capitan Morgan Private Stock

Rum, 40% - Puerto Rico

Matusalem Gran Reserva 15 y.o.

Rum, 40% - Dominicana

Mount Gay Rum Extra Old

Rum, 40% - Barbados

Opthimus Gran Reserva 15 y.o.

Rum, 38% - Dominicana

www.10cane.com

www.appletonrum.com

www.ron-barcelo.com

www.brugal-ron.com

www.captainmorgan.com

www.matusalem.com

www.mountgayrum.com

oliverinternacional.com

W kolekcji od 2007.XI.03 r.

W kolekcji od 2007.VIII.09 r.

W kolekcji od 2010.II.17 r.

W kolekcji od 2011.X.14 r.

W kolekcji od 2010.VIII.15 r.

W kolekcji od 2011.X.18 r.

W kolekcji od 2011.II.26 r.

W kolekcji od 2010.VIII.02 r.

10 Cane to rum pochodzący z firmy Moet-Hennessy, który jest destylowany w tradycyjnym alembiku. 10 Cane jest produkowany z soku trzcinowego z pierwszego tłoczenia pochodzącego z Trynidadu, w przeciwieństwie od większości białych rumów produkowanych z melasy.

Jamajka zasłynęła z rumu o ciemnej barwie, dużej gęstości i bogatym aromacie, który butelkowano także w Anglii jako rum marynarski, Navy Rum. Inne jamajskie odmiany rumu trafiały do Niemiec, Holandii i Austrii, gdzie przerabiano je na Verschnitt (mieszanki). Choć obecnie jamajskie rumy nie są już tak zawiesiste, nadal zachowały swój cudownie dojrzały charakter, korzenną nutę i bogaty smak. Dobrym przykładem jest właśnie Appleton, dzieło najstarszego producenta na wyspie, działającego od 1825 roku.

An entry-level golden anejo from the highly-respected Dominican producer Barcelo.

 

If you're anything like the Captain, only your most valued crew members will get to share this great liquid! Captain Morgan ® Private Stock is made from the finest of Captain Morgan’s reserves, married with a richer blend of mellow island spices. Aged in oak for at least 2 years, it's perfect for sipping and savoring on the rocks with a twist of lime.

Znany jest jako “Cognac of Rums”. Rum Matusalem Gran Reserva jest starzony metodą solera przez 15 lat. Może być pity w czystej postaci lub też na kostkach lodu. Zarówno etykietka jak i butelka są dokładnymi replikami etykietki i butelki rumu używanych przed 130 laty. Jest to doskonały wybór dla tych, którzy poszukują wyjątkowej jakości i doskonałego smaku.

 

Opthimus Gran Reserva jest znakomitym i eleganckim rumem, który jest starzony w dębowych beczkach przez 15 lat. Prowadzi to do doskonałego połączenia smaków i bukietu, które nadają mu charakter, wspaniały smak i równowagę. Przez wiele lat był perłą w ofercie firmy. 

 

Pyrat "Pistol"

Rum, 40% - Anguilla

Santa Teresa Gran Reserva

Ron Añejo

Rum, 40% - Wenezuela

Santa Teresa 1796

Ron Antiguo de Solera

Super Premium Rum, 40% - Wenezuela

Selecto Gran Reserva

Rum, 40% - Wenezuela

Sea Wynde

Pot Still Rum, 46%

- Jamaica & Guayna

www.pyratrum.com www.ronsantateresa.com www.seawynderum.com

W kolekcji od 2007.XI.03 r.

W kolekcji od 2010.II.17 r.

W kolekcji od 2009.VI.08 r.

W kolekcji od 2011.III.24 r.

W kolekcji od 2008.XI.28 r.

Piękna karaibska wyspa Anguilla jest nie tylko malowniczym miejscem wypoczynku, ale także do domem jednego z najlepszych rumów na świecie, Pyrat. Każdy z rumów w portfolio firmy Pyrat: Pyrat Cask 1623, Pyrat XO Reserve, Pyrat Pistol, który swoją nazwę wziął od pisowni staroangielskiej słowa "pirat" - są mieszane i ręcznie butelkowane na wyspie należącej do Brytyjskich Indii Zachodnich przez firmę Anguilla Rums, Ltd.   i importowane do Stanów Zjednoczonych przez firmę Patrón Spirits Company.

Produkcja rumu Pyrat polega na wyjątkowym i bardzo tradycyjnym starzeniu i mieszaniu, co daje elegancki i charakterystyczny duch rumu ultra-premium. Rum Pyrat jest precyzyjnym połączeniem rumów "pot-still" z dziewięciu starannie dobranych baryłek ("pot-still rums" - rumy destylowane w alembikach są wyraźnie bogate, aromatyczne podczas, gdy te produkowane w kolumnach destylacyjnych dają rumy bardziej neutralne). Niektóre z rumów używane do mieszanki Pyrat są starzone w beczkach nawet 40 lat, co nadaje końcowemu produktowi niezwykłą złożoność smaku, której nie można znaleźć w większości innych rumów. Rumy wchodzące w skład Pyrat są starzone zarówno w beczkach z francuskiego dębu Limousin jak i specjalnie opiekanych beczkach z dębu amerykańskiego.

 

Rum Santa Teresa 1796 będący czołowym produktem firmy, jest staranną kompozycją co najmiej15-letnich wenezuelskich rumów. Ukazał się na rynku w 1996 r. dla uczczenia 200 rocznicy powstania Haciendy Santa Teresa. Rum ten został uznany za najlepszy starzony rum w 2003 i 2004 r. przez ''Chicago Beverage Tasting Institute'' i nagrodzony złotymi medalami. Jest to jedyny na świecie super premium rum starzony według tradycyjnej metody solera. Charakteryzuje się złocisto-bursztynową barwą oraz słodkawym owocowym aromatem złamanym dębową nutą beczki

 

Sea Wynde to rum o wyjątkowym charakterze, niepodobnym do innych rumów. Jest on destylowany, podobnie jak Cognac, w miedzianych alembikach. Ponadto jest to jedyna znana mieszanka rumów z Jamajki i Gujany. Wykorzystanie alembików i tej mieszanki rumów pozwala uzyskać bogaty smak nieosiągalny przy użyciu kolumny rektyfikacyjnej i ponadto dowodzi, że wykorzystanie dwóch gatunków rumów jest lepsze niż jednego. Leżakując w dębowej beczce nabiera smaku podobnego do Burbona. Niezwykle delikatny o bogatej palecie aromatów i smaków: toffi, cytrusy, jabłko, kawa, miód. W tle wyczuwalne odcienie papryki. Finisz długi, zrównoważony z wyczuwalnymi odcieniami wanilii oraz eksplodującą w ustach owocową mieszanką.

 

Botran Etiqueta Blanca 3 y.o. 

Ron, 40% - Gwatemala

Botran Añejo Oro 5 y.o.

Ron, 40% - Gwatemala

Botran Añejo 8 y.o.

Ron, 40% - Gwatemala

Botran Añejo12 y.o.

Ron, 40% - Gwatemala

Zacapa Centenario 15 y.o.

Ron, 40% - Gwatemala

Zacapa Centenario 23 y.o.

Ron, 40% - Gwatemala

Zacapa Centenario 23 y.o.

Etiqueta Negra, Special Edition

Ron, 43% - Gwatemala

Tommy Bahama Golden Sun

Ultra Premium Rum, 40%

- Barbados

Tommy Bahama White Sand

Ultra Premium Rum, 40%

- Barbados

 

www.ronesdeguatemala.com

www.tommybahamarum.com

W kolekcji od 2009.VI.08 r.

W kolekcji od 2009.VI.08 r.

W kolekcji od 2009.VI.08 r.

W kolekcji od 2009.VI.08 r.

W kolekcji od 2009.VI.08 r.

W kolekcji od 2009.VI.08 r.

W kolekcji od 2008.X.04 r.

W kolekcji od 2009.V.18 r.

W kolekcji od 2009.I.19 r.

Ron Botran Blanca 3 lata - ten 3-letni rum z Gwatemali produkuje się z syropu trzciny cukrowej (Virgin Cane Honey). Starzony jest w beczkach z białego dębu w Quetzaltenango na płaskowyżu w Gwatemali, 2300 metrów nad poziomem morza. Jest świeży z delikatną nutą wanilii i pieprzu co powoduje, że ten rum jest idealny do mieszania w koktajlach. Ron Botran Blanca zdobył kilka medali na różnych Rumfestivals.

Ron Botran Oro 5 lat - 5-letni Ron Botran Oro jest starzony w małych beczkach z białego dębu w Quetzaltenango. Proces dojrzewania jest monitorowany, jak wszystkie rumy Botran, przez cały czas. Mierzy się poziomu hałasu, temperaturę, wilgotności i oświetlenie. W smaku wyczuwalna wanilia Bourbon. Doskonale na koktajle i drinki. Zwycięzca kilka złotych medali na Rumfestivals.

Ron Botran Anejo 8 lat - dojrzewa do 8 długich lat w beczkach z białego dębu. Zamyka lukę pomiędzy 5-letnim Oro i 12-letnim Anejo. Ma delikatny aromat świeżej trzciny cukrowej i przypraw oraz delikatny pełny smak miodu, wanilii i drewna.

Ron Botran Anejo 12 lat - 12-letni Anejo jest, jak zwykle w domu Botran produkowany z Virgin Cane Honey (syrop cukrowy). Jest starzony na wysokości 2300 metrów nad poziomem morza w beczkach z białego dębu. Jego korzenny zapach z nutą moreli i jagód tworzy znakomite połączenie z smakiem tych owoców, cedru i świeżej trzciny cukrowej.

Ron Zacapa Centenario - jak wszystkie rumy Zacapa jest produkowany ze świeżego soku z trzciny cukrowej, który po skoncentrowaniu w syrop jest fermentowany i destylowany. Następnie destylat dojrzewa w dębowych, opalanych beczkach po bourbonie, a potem finiszowo w beczkach, które zawierały słodkie wino Shery z Hiszpanii. Podobnie jak wszystkie rum Zacapa dojrzewa na wysokości 2300 m npm w górach Gwatemali. Swietnie smakuje czysty lub jako podstawa do koktajlu. Smak jest delikatny i elegancki z nutą orzechów, które były prażone w miodzie jako nugat i białej czekolady.

Industrias Licoreras de Guatemala, największy wytwórca spirytualiów w Gwatemali, powstał w 1944 roku z połączenia czterech odrębnych gorzelni i dostarcza dziś pierwszorzędnych rumów wysokiej jakości. Historia ich wyrobu sięga czasów hiszpańskiego lekarza i chemika Alejandro Burdalety, który destylował rum z syropu z trzciny cukrowej i dojrzewał go w kadziach. Ron Zacapa zaczęto sprzedawać w 1976 roku z okazji stulecia założenia miejscowości Zacapa. Rum 23 Anos pięciokrotnie pod rząd zdobywał tytuł najlepszego dojrzałego rumu na świecie podczas konkursu Carribean Week's Rum Festival. Leżakuje on najpierw w beczkach po bourbonie, a po ostatecznej obróbce przelewa się go najpierw do beczułek po sherry, a później po maladze. Dzięki temu posiada on łagodność i aromat prażonych orzechów, kakao, toffi i kawy.

Ten rum uzyskał od Beverage Testing Institute w Chicago 98 punktów na 100 możliwych. Jest to najlepszy wynik w historii osiągnięty przez rum. Jest wspaniały pity solo lub jako podstawa do koktajli premium.

Ron Zacapa Centenario Etiqueta Negra - Special Edition,

Kolor: ciemnej miedzi z oliwkowym odcieniem. Aromat: świeże, słodkie nuty drewna i korzeni. Na podniebieniu, pokazuje nuty miodu, wanilii i karmelu.

 

 

 

Barbancourt 8 y.o.

Réserve Spéciale

Rum, 43% - Haiti

Clément Grappe Blanche

Rhum Agricole Blanc, 50%

- Martynika

Depaz Blanc

Rhum Agricole, 50% - Martynika

Depaz Blue Cane

Rhum Agricole - Martynika

Bardinet Negrita

Dark Rhum, 38% - Francja

www.barbancourt.net

www.rhumclement.net

www.depaz.fr

www.depazrhum.com

www.bardinet.fr

W kolekcji od 2009.V.18 r.

W kolekcji od 2007.VII.31 r.

W kolekcji od 2008.VII.24 r.

W kolekcji od 2008.XI.28 r.

W kolekcji od 1996 r.

Kiedy Dupré Barbancourt rodem z Charente założył swoją gorzelnię w 1862, przeniósł tu z ojczystego kraju system podwójnej destylacji. Zakład po dziś dzień pozostał wierny tej metodzie. Trzcina cukrowa z plantacji o powierzchni 600 hektarów - z czego jedna piąta należy bezpośrednio do gorzelni, a reszta do grupy 200 rolników - dostarcza surowca do całorocznej produkcji. Podobnie jak na Martynice, vesou uzyskuje się bezpośrednio z trzciny cukrowej, poddaje dwukrotnej destylacji i leżakuje wyłącznie w beczkach z francuskiego dębu, co w Indiach Zachodnich nie ma precedensu. Ten najwyższej klasy trunek posiada fascynujący aromat o nutach kandyzowanej skórki pomarańczowej, rancio, czyli orzecha i drzewnego dymu, jest aksamitny i bogaty, a po jego skosztowaniu czuje się na podniebieniu mocny smak owoców i cynamonu.

 

 

 

Od 1857 r.

 

 

Guajiro

Rom Miel Canario, 30%

- Wyspy kanaryjskie

Centenario 7 Años Añejo Especial

Ron, 35% - Kostaryka

Flor de Caña 4 y.o. Extra Dry

Run, 35% - Nikaragua

Papagayo Organic Spiced

Rum, 40% - Paragwaj

Yahara Bay

Hand-craft Rum, 40% - USA

Varadero Blanco 3 y.o.

Rom, 35% - Kuba

 

 www.roncentenario.com

www.flordecana.com

www.maisonjomere.com

 yaharabay.com

 www.ronvaradero.com

W kolekcji od 2010.IV r.

W kolekcji od 2010.V.27 r.

W kolekcji od 2009.XI.13 r.

W kolekcji od 2009.XI.13 r.

W kolekcji od 2010.V.20 r.

W kolekcji od 2010.IV r.

 

 

Rum z Chichigaipa pochodzi z plantacji trzciny cukrowej założonej w 1890 roku. W 1937 roku postanowiono uruchomić na plantacji wyrób rumu. Pierwsze transporty tego rumu trafiły za granicę w 1959 roku, lecz dopiero od roku 1994 zaczął on zdobywać renomę na międzynarodowych rynkach.

Papagayo Organic Rum produkowany jest w odległej części Paragwaju, leżącej w samym sercu Ameryki Południowej, graniczącej z Argentyną i Boliwią. W 1993 roku w tym tradycyjnym i słabo rozwiniętym regionie zwanym Arroyos y Esteros, leżącym 60 km na północ od stolicy Paragwaju Asuncion, Eduardo Felippo rozpoczął projekt rolnictwa ekologicznego. Przyczyniło się to do poprawy sytuacji materialnej rolników uprawiających trzcinę cukrową, których było około 1000 w okolicy. Każdy rolnik produkuje niewielkie ilości trzciny cukrowej i cierpi na niski standard życia. Dziś, ponad 800 z tych rodzin jest zobowiązanych do produkcji trzciny cukrowej i ekologiczne korzyści są dwojakiego rodzaju. Rolnicy otrzymują znacznie lepsze ceny za swoją trzcinę cukrową i środowiska zmienia się ze względu na ekologiczne metody upraw. Ponadto rolnicy są poddani edukacji w produkcji, zbiorze i transporcie, jak również fundusze wysłane przez Międzynarodowe Targi Association. Trzcina cukrowa produkowana przez tych rolników jest surowcem, z którego powstaje Papagayo Organic Rum. Jest on destylowany w tradycyjnych aparatach.

Proces: Organiczna trzcina cukrowa zostaje zgnieciony by uzyskać czysty syrop do fermentacji. Fermentacja trwa 36 godzin, aż syrop osiągnie idealny poziom. Czysty przefermentowany syrop destyluje się w tradycyjnych kotłach na rum, który z kolei jest filtrowany i umieszczany w specjalnych beczkach, gdzie jest starzony aż osiągnie charakterystyczny, doskonały smak . Gdy jest gotowy do picia Organic Rum rozpoczyna długą podróż, najpierw przez wózki do portu rzecznego, a następnie dalej do rynków na świecie.

Wszystko zaczyna się od najwyższej jakości melasy  i odrobiny sorgo z Wisconsin, które dodaje do rumu nutę słodyczy i głębokość smaku. Zgodnie z tradycją karaibskiego stylu do destylacji używa się drożdży produkowanych specjalnie do fermentacji rumu. Doskonały do picia solo i w cocktailach z colą, mojito, czy daiquiri.

 

 

El Dorado 15 y.o. Special Reserve

Finest Demerara Rum, 43%

- Gujana

Lamb's

Genuine Navy Rum, 40% - Anglia

Pusser's

British Navy Rum - Tortola, Brytyjskie Wyspy Dziewicze

Pusser's

British Navy Rum, 47,75% - Tortola, , Brytyjskie Wyspy Dziewicze

www.eldorado-rum.com

www.lambsnavyrum.com

www.pussers.com

W kolekcji od 2008.X.04 r.

W kolekcji od 1998 r.

W kolekcji od 2008.II.11 r.

W kolekcji od 2008.III.29 r.

Wyśmienity rum z Gujany, jeden z najznamienitszych na świecie. Jest to blend tj. mieszanka znakomitych starzonych rumów, z których każdy przebywał w beczce co najmniej 15 lat. Produkowany w zgodzie z 300 letnią tradycją, przez 15 lat leżakowany w dębowych beczkach, o poj. 45 galonów, w idealnych warunkach . Charakteryzuje się niezwykłą gładkością smaku. Zwycięzca licznych nagród. Najlepszy do picia "straight" bądź na kostkach lodu.

Lamb's jest mieszanką 18 rumów pochodzących z różnych karaibskich wysp wliczając np. Trynidad i Tobago, Barbados, Jamajkę i Gujanę. Ta ciekawa mieszanka leżakuje następnie przez 4 lata w dębowych beczkach.  Jest to jeden z najlepszych ciemnych rumów w Wielkiej Brytanii. Jego receptura pochodzi z 1849 r. kiedy to Alfred Lamb założył swoją firmę w Londynie, destylując znakomite rumy z najlepszej trzciny cukrowej z Karaibów. Jego smak jest głęboki i dojrzały z nutką karmelu. Finisz jest długi i wyraźny.

Przez ponad trzysta lat rum Pusser's rozdawano każdego dnia załogom okrętów brytyjskiej Royal Navy. Pusser's to specjalne połączenie pięciu odmian rumu z Indii Zachodnich. Kiedy w 1970 roku rum zniknął z brytyjskich pokładów, przedsiębiorca i podróżnik Charles Tobiasz, który między innymi opłynął świat jachtem żaglowym, przejął prawa do nazwy i dawną recepturę. W 1979 roku Tortola stała się stolicą nowego rumu Pusser's, w którym przetrwała poprzednia moc i złożony aromat, ślad po destylacji w drewnianych kotłach.

 

Bacardi Superior Carta Blanca

Rum, 40%

Bacardi Superior Carta Blanca

Rum, 40%

Bacardi Gold

Rum, 40% - Portoryko

Bacardi Gold

Rum, 40% - Portoryko

Bacardi 8 y.o.

Rum, 40%

Bacardi Añejo 5 y.o.

Rum, 40%

www.bacardi.com

W kolekcji od 1995 r.

W kolekcji od 2006.VII.26 r.

W kolekcji od 2010.III.11 r.

W kolekcji od 2007.IV.27 r.

W kolekcji od 2007.VII.23 r.

W kolekcji od 2007.IV r.

 

 

 

 

 

 

 

LITERATURA:

"1000 Drinków i Koktajli z alkoholem i bez alkoholu" - autor Franz Brandl, przekład Beata Rojek-Podgórska, Wydawnictwo MAK.

"Leksykon alkoholi" - autor Wojciech Gogoliński, Warszawa 2003 r., Wydawnictwo Prószyński i S-ka,

"Wielka Księga Alkoholi Świata" - autro Gilbert Delos, przekład Anna Ochnio-Brudzyńska, Warszawa 1994 r. Wydawnictwo Twój Styl.